Archive for the Category » Filmler «

Man Friday

Bu filmi izledim ama nasıl atladım bilemiyorum. Belkide sonra yayınlarım düşüncesiyle attığım favoriler kutumda kaybolup gitti.

Neyse güzel bir filmdir. Türkçe bulamadım tabii yine.. (Hatta türkçe altyazı bile yok…) Çevirmek isteyen olursa DixPlanet‘te ingilizce alt yazı mevcuttur. :)

MPW-12455

Konusunu zaten biliyorsunuzdur ama kısaca anlatalım:

 Robinson’un adaya düşmesi, uzun bir yalnızlık dönemi yaşaması, yavaş yavaş akıl sağlığını ve umudunu kaybetmeye başlaması herkesin malumu…

devamı »

Beğendim(4)Beğenmedim(0)

Never Cry Wolf

IMDB Puanı: 7,6 /10
Ada Puanı: 7,2 /10

Konu:Tyler’ın (Charles Martin Smith) Kanada hükümeti tarafından yırtıcı bir doğaya sahip Kuzey Kutbu kurdu ve bölgedeki geyik sayısı arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere görevlendirilmesi ile ıssız doğada geçen bir mücadeleyi anlatıyor.

05a
Never Cry Wolf, aynı isimli kitaptan uyarlanarak 1983 yılında çekilmiş film. Türkçe’sini bulamadım filmin o yüzden filme “Kurt yalnızlığı” diye bir isim uydurdum.

Carroll Ballard tarafından yönetilmiş olup, başrollerde Charles Martin Smith, Brian Dennehy ve Zachary Ittımangnaq yer almaktadır. 1980′lerde Walt Disney film şirketi yetişkinlere yönelik hikâyeler üzerinde denemeler yaparken çekilmiştir.

devamı »

Beğendim(6)Beğenmedim(0)

Steven Callahan Belgeseli

callahan

“Tarih 4 Şubat 1982. Steven Callahan isimli bir yelkenci tek başına Atlantik Okyanusu’nu geçmeye çalışıyorken bir balinaya çarparak teknesi batınca kendisini güç bela cankurtaran botuna atıyor. Her şey bir anda olduğu için yanında fazla yiyecekte hatta suda yok. Bulunduğu yer itibariyle herhangi bir geminin rotasından çok uzakta. Botun kontrolünü de elinde tutamıyor. Hayatta kalmak için görünürde pek şansı yok.”

demiştik Steven Callahan ile ilgili yazdığımız yazıda. Ray Mears işte bu şansı zorlamak için kendisini tıpkı steven gibi bir kurtarma botunun içine bırakarak hayatta kalmaya çalışıyor. BBC tarafından hazırlanmış 10 dk lık iki bölümden oluşan bu belgesel yapımı beğeneceğinizi umarak yayınlıyoruz:

devamı »

Beğendim(2)Beğenmedim(0)

Gerçek Castaway

Martin Poplewell 15 yaşındayken Brooke Shields ve Christopher Atkins’in oynadığı Mavi Göl (Blue Lagoon) filmini izledi. O andan itibaren bir kızla beraber Pasifikte ıssız bir adada her şeyden uzak yaşama hayalleri kurdu. Martin ancak 1989 yılında 18 yaşına geldiğinde bu isteğini gerçekleştirecek imkanı buldu. O zamanki şartlarla tuttuğu macera günlüğü medya ciddi bir sansasyon oluşturdu.

Invite front copy

Issız bir ada da yaşamın zorluğunu ve güzelliğini tadan Martin ve Rachel’in adadaki yaşam mücadelesi gerçekten etkileyici.

Aşağıdaki filmde bu ada hayatından görüntüleri ve 12 yıl sonraki buluşmayı anlatıyor. Film 4 kısa bölümden oluşmuş  :

Beğendim(3)Beğenmedim(3)

Love Wrecked (Aşk adası)

Orjinal adı :Love Wrecked (Aşk adası)
IMDB puanı: 5.0/10
Ada puanı:5.0/10
Yönetmen: Randal Kleiser
Yazar : Stephen Langford
OyuncularAmanda BynesChris CarmackJonathan Bennett

love-wrecked

Jenny, yaz boyunca Hawaii’de bir tatil köyünde çalışacaktır. En sevdiği rock yıldızı Jason’ın da tatili burada geçireceğini öğrenince çok heyecanlanır. Jason tekneden düşer ve Jenny onu kurtarmak için kurtarma botunu atarak arkasından suya atlar. İki genç en yakın adada kıyıya çıkarlar. Aslında ada, beş yıldızlı tatil köyünün yanı başındadır. Ancak, Jenny’nin tek hayali Jason ile biraz yalnız vakit geçirmektir. Bu nedenle Jason’ı ıssız bir adada mahsur kaldıklarına inandırır. Jenny’nin en büyük rakibi aynı numaraya baş vurup adaya çıkınca, iki kız Jason’ın ilgisini çekebilmek için yarışmaya başlarlar.

devamı »

Beğendim(5)Beğenmedim(0)

Waterworld (Su dünyası)

1995 Amerika yapımı Film bence en iyi deniz temalı filmlerde biri. Ve gerçekten senaryo yazarı Peter Rader ileri görüşlülüğünü konuşturmuş filmde. İnsan ırkı hayatta kalma mücadelesini dünyanın sular altında kaldığı bir gelecekte, yerleşimi olmayan şehirler, sandallar ile sürdürmektedir.  Bu insanlardan birkaçı “Dryland” adlı bir bölgede yaşamını sürdürmektedir. Bu bölgenin nerede olduğunu tespit etmeye çalışan Deacon (Dennnis Hopper) genç Enola ve annesi Helen’ın yaşadığı şehre saldırmaktadır. Kevin Costner’ın da muhteşem oyunculuğu filme ayrı bir hava katmış.

24144021-24144028-large

Temiz su ve toprağın kıymetini ne kadar çok bilmemizi ögretmeye çalışan bu denizde hayatta filminin IMDB puanı ise: 6.0

Filmi Türkçe izlemek için tıklayınız

Beğendim(7)Beğenmedim(1)