Archive for the Category » Filmler «

Alone In The Wilderness

1960 lı yılların sonunda, 53 yaşındayken, Alaska’nın en ıssız bölgelerinden birine yerleşen (kendine bir kulübe yapan) ve 82 yaşına kadar orada yaşayan Dirk Pronneke’nin kendi kamerası ile çektiği görüntülerden (yer verilen kesitlerden) hazırlanan harika bir belgesel..

Alone-wilderness-Canad

Ağaç evi inşası, aletleri hazırlaması, balık tutuşu ve en güzeli her şeyden uzak doğayı seyre dalışı mükemmel bir belgeselmiş gerçekten. IMDB puanının  9.0/10 olduğuna şaşırmamak gerek.

İzlemek için tıklayınız

 

Beğendim(1)Beğenmedim(0)

Survivorman

Gün geçtikçe hayatta kalma, doğa ile baş başa senaryolu konular rağbet görüyor. Man vs. wild‘dan farklı olarak, yanında hiç kimse bulunmayan (çekim ekibi de dahil), çekimleri yanında götürdüğü bir kaç el kamerasıyla yapan ve bir haftalığına artık piyango nereye çıktıysa orada yaşam savaşı veren Les Stroud adlı kişi tarafından hazırlanan program.

survivorman

Nerede mahsur kalırsan kal iyi kötü bir sığınak yapmayı,  farklı yöntemlerde ateş yakmayı, hipotermiye ile mücadeleyi,  öncelikle yiyeceği değil, suyu nerede bulacağını düşün çünkü su senin en kıymetli hazinendir, ağız mızıkasını yanından ayırma şeklinde özetlenebilecek bir -bulunduğu bölgede 7 gün hayatta kalabilmek için uğraşı -hayatta kalma mücadelesi.

devamı »

Beğendim(1)Beğenmedim(0)

Blue Lagoon: The Awakening (2012)

Okulun tembel öğrencilerinden Dean ve okulun örnek öğrencisi Emmaline okulun bir gezisi sırasında tekne ile kaza yaparak bu iki genç bir adaya düşer. Güvenmenin önemi bir kez daha anlayan bu ikili kurtarılma beklerken birbirlerine aşık olurlar. Film içinde herşey çok kısa anlatılmış. örneğin 1 sene adada kalan insanların yiyecek sıkıtısı çekmesi gerekir. ama filmde buna sadece 3 dk değinilmiş ve geçilmiş. İnsan bir balık tutar hayvan yakalar. Ayrıca bir sene geçmesine rağmen çocukta ne saç uzaması ne de sakal çıkmaması hayret verici gerçekten. Her şeye rağmen boş vakti olan bazı detaylara takılmayan kişiler için ideal bir ada filmi.

2287663

Yönetmen:Jake Newsome
Ülke: ABD
Vizyon Tarihi:
16 Haziran 2012(ABD)
Süre:85 dakika
IBDM Puanı: 5,5 /10
Ada puanı: 6.0 /10
devamı »

Beğendim(2)Beğenmedim(0)

Bear GRYLLS Kapadokya Türkiye U. Survival

Gerçek adı Edward Michael Bear Grylls’dir.
Grylls, Bembridge’de büyüdü, Londra Üniversitesi’nde öğrenim gördü, okulunu dereceyle bitirdi. Shotokan karatede siyah kuşak sahibidir.. İngilizce İspanyolca ve Fransızca bilmektedir.

Bilenler bilir Discovery Channel’da 2006 yılından beri Bear Grylls sunduğu dünyanın en zor yerlerinde insanlara hayatta kalmayı anlatan Türkçe adı İnanılmaz Kurtuluş programı bu bölümünde Türkiye’de Hayatta nasıl kalacağımızı bize anlatıyor.

man-vs-wildS6

İzlemek için tıklayınız

Beğendim(2)Beğenmedim(0)

Esrarlı Ada

Esrarlı Ada, Fransız Yazar Jules Verne’in 1874 yılında yayımlanan romanı. Kitapta 1865 yılında dört kişinin bir balon kazası sonucu ıssız bir adaya düştükten sonra adada yaşadıkları maceralar anlatılır. Kitapta Robinson Crusoe‘nun hikâyesinin daha gerçekçi detaylarla nasıl ele alınabileceği düşünülerek kaleme alınan eserde okur, sıfırdan başlayarak bir ada medeniyetinin nasıl kurulabileceğine tanık olur.

1393680417

Dünyanın Merkezine Yolculuk  adlı filmin devamı olarak çekilen filmde ise gizemli adadan alınan şifreli sinyali takip ve sonrasın da bir hortum fırtınası ile gözlerini kumsalda açan ekip, geçidi keşfettikten sonra cennet misali bir manzarayla karşılaşırlar. Altından şelaleler, volkanlar, farklı canlı türleri ve daha bir çok sır onları beklemektedir.

Filmi izlemek için tıklayınız

Beğendim(3)Beğenmedim(2)

Lost dizisi

İlk 4 sezonunu çok hızlı izlediğim Amerikan dizisi. Bir uçak kazasından kurtulan 48 kişi, onlara ev sahipliği yapan ıssız bir adada sağ kalmanın yolunu arıyor.  Başlarda özellikle “flashback” ve daha sonra ortaya çıkan “flashforward” lar harika idi. Merak duygusunu, gizemi, heyecenı, dramı, sevinci kesinlikle en iyi şekilde hissetmenizi sağlayan zekice kurguya sahip bir dizi idi. Fakat 5. ve 6.sezonda iyice karışan hatta amacından uzaklaşan dizi son derece fiyasko bir finalle kapattı.

936full-lost-poster-600x4671

Ada Puanı: 8/10
IMDB Puanı: 8,6/10
Yayın Tarihi: 2004-2010

devamı »

Beğendim(4)Beğenmedim(0)